District 1 ShowResults 2022

Spring Heifer Calf Class: 

1. Courtlane Hancock Daiquiri 

2. KCCK Movin Along RED 

3. DL-Lyonsview Bahama 

4. Little J Aflame Ariel-RED

5. Iota Sanchez Alpha-RED

6. E&M Acres Warrior 3139 

7. Moneek HIA Brighten 

8. Scottmore Holsteins 

9. E&M Acres Warrior 3070-RED 

10. E&M Farms 

11. Nordic-Haven Dewberry

12. Nordic-Haven Apricot

13. Nordic-Haven Trell 

Winter Heifer Calf Class:

1. Fossum Delta-Lambda Ariel 2

2. Heavens Elite Analyst Legacy RC*

3. AR-Creek Denver Cheerio-ET

4. Lyons-DL Willows Merlot-RED

5. Heavens Elite DBY Bodacious

6. EZ-Witt Altitude Alice-ET

7. E&M Acres Warrior 3030

8. Kerndt Handsome Daisy

9. Scottmore Had Me at Hello

10. SDD-AH Sidekick SnapOn*RC

11. Granite-Road Totem Denver

12. Moneek Tropic Optic

13. Starmont Altitude Magic*RC

Fall Heifer Calf Class: 

1. RA-Rob Admiral Lakota

2. KishHolm Crazy in Denver

3. Fossum Warrior Jazzy 2-RED

4. Ms Rebas Radiant Beauty-ET

5. LJH Cattle Warrior Beyonce-RED

6. Opsal Denver SuperNova

7. Courtlane Captain Morgan

8. Miss Crush Mosquito 

9. Little J Aristocrat Vanilla*RC

10. Redcarpet Orlando in May

11. Starmont Admiral Amelia

12. Moneek Tropic Ruthless

13. Nordic-Haven Hanley B1598

14. Boxelder Bend Macland Bagel

15. Kernt Analyst Delaney

Summer Yearling Heifer Class:

1. Hillrose Movin Peach

2. Vale-O-Skene Lambda Angel Eyes

3. Gahm-Ozroyal Alice-RED-ET

4. Kishholm King of Control

5. Heavens Elite Back for More

6. Hawkeye-JK War Aria-RED-ET

7. Le-O-La Jordy Adel-ET

8. Nordic-Haven Odin G1585

9. E&M Acres Reno 2760

10. Starmont Cheers Yours Truly 

Spring Yearling Heifer Class: 

1. Lyons-DL Aflame Aria-RED

2. Redcarpet War Labriola-ET

3. Fossum Analyst Skye 2020

4. Courtlane Doc Shamrock

5. Carolan Tropic Daydream

6. Quality Ridge Hanford Sarah

7. Haz-Broy Milling Polly 3263

8. DL-Lyonsview Boston

9. E&M Acres Chili 2632

10. Nordic-Haven Hallmark C1559

11. KB Cascade 2755

Winter Yearling Heifer Class: 

1. Fossum Tatoo Dallas 2000

2. RJR Radio 7556

3. Courtlane Select Loyalty 

4. E&M Acres Artist 2675

5. E&M Acres Zamboni 2558

Fall Yearling Heifer Class: 

1. Kerndt Doctor Dollar-Red

2. Scottmore Handsome Jaelyn

JR. Champion: Fossum Delta Lambda Ariel 2

Reserve JR. Champion: RA-Rob Admiral Lakota

HM JR. Champion: Courtlane Hancock Daiquiri 

Summer Junior 2 Year Old:

1. Quality-Ridge UN Heather

2. Lyons-DL Master Vanity

3. Courtlane Hancock Della

Junior 2 Year Old: 

1.Duckett Expander Farah

2. DL-Lyonsview Britain

3. Starmont Tatoo Ultra

4. Elon Warrior Sadie 1921

5. Moneek Tatoo Dime

Senior 2 Year Old:

1. Courtlane Atwood Diamond

2. KB Dark Horse 2501

3. Brickroad Supersire Atalee

4. Nors Caroline Cross Cecilia 

Junior 3 Year Old:

1. KB-S Ton of Fun 2366

Senior 3 Year Old: 

1. KB Ton of Fun  2338

2. Scottmore Doc Clementine

3. Granite-Road Chief Turtle

4. KB Kingboy 2357

Intermediate Champion: Quality-Ridge UN Heather

Reserve Int. Champion: KB-S Ton Of Fun 2366

HM Int. Champion: Duckett Expander Farah

4 Year Old Class: 

1. Edgebrook Jacoby Catalina

2. Lyons-DL Corvette Valentine

3. Moneek Detour OhMy

4. Starmont Massy Lady Lindsay

5. KB High Octane 2205

6. DL-Lyonsview Belle

5 Year Old Class: 

1. Craggan Alonzo Lindor

2. Bu-Lo-Ridge Arcrv Sass 1591

3. Lyons-DL Red Velvet-RED

4. Starmont Supershot Regina

Age Cow Class: 

1. Liddleholme Thunder

2. Oak Ridge K Shock

3. Starmont Richman Marian

150,000lb Cow Class: 

1. Beckholm Goldwyn Latona

Senior Champion: Liddleholme Thunder

Reserve SR. Champion: Beckholm Goldwyn Latona

HM SR. Champion: Craggan Alonzo Lindor

Best Three Females: 

1. Lyons-DL

2. Cael Baker & Regan Pries

3. Starmont Holsteins

Produce of Dam:

1. DL-Lyonsview 

Senior Showmanship: 

1. Claire Opperman

2. Brody Courtney

Intermediate Showmanship: 

1. Kade Meyer

2. Thomas Fossum

Junior Showmanship:

1.Lily Holthaus

2. Gavin Kishman